Wzmożona potliwość

Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie. Pełni strategiczną funkcję termoregulacji, schładza organizm w momencie podwyższonej temperatury ciała, dzięki czemu zapobiega jego przegrzaniu i tym samym pozwala uniknąć poważnych skutków takiego stanu. Co ważne, organizm poci się cały czas, nawet w trakcie snu, chociaż często nie jest to odczuwane i dostrzegane.

Pot sam w sobie nie jest nieprzyjemny, jest niemal bezwonny. To w kontakcie z bakteriami na skórze pot przybiera charakterystyczną ostrą woń, która sprawia, że pocenie się zaczyna być niekomfortowe i krępujące, zarówno dla danej osoby, jak i dla otoczenia. Równie ważna jest ilość wydzielanego potu. Problem zaczyna się wtedy, gdy jest on obfity i niekontrolowany.

Wzmożona potliwość może wystąpić nieoczekiwanie nawet u osób niemających problemów z potem. Najczęściej dotyczy to jednak osób otyłych, kobiet w okresie przekwitania i osób starszych. Zwiększona potliwość może być także związana z niektórymi chorobami, np. gorączką podczas infekcji, schorzeniami nerek, nadczynnością tarczycy i cukrzycy. Jednak w większości przypadków nadmierna potliwość nie ma żadnych konkretnych przyczyn; pojawia się głównie w okresie letnim, często w sytuacjach stresowych czy podczas aktywności fizycznej. O ile jest to proces naturalny w stopniu umiarkowanym, to możemy stosować podstawowe środki ochronne, ale jeśli nadmierne pocenie się staje się uciążliwe, należy sięgnąć po produkty specjalistyczne oparte na skutecznych składnikach, dostępne w aptekach. Ich specyficzne zastosowanie pozwala pozbyć się problemu na długi czas.

Wzmożona potliwość